Ši vasara, kaip ir kasmet, nepagailėjo liūčių, tačiau tikrasis jų sezonas – ruduo – dar tik artinasi. Vanduo gerokai padidina eismo įvykių ir žalos automobiliui riziką, tad kiekvienam vairuotojui pravartu žinoti, kaip elgtis ekstremaliomis sąlygomis.
Problemų kelyje išvengti bus lengviau, jei automobilis bus techniškai tvarkingas ir tinkamai paruoštas sezonui. Ši taisyklė galioja bet kokiomis oro sąlygomis, o lietingu sezonu itin svarbu atkreipti dėmesį į valytuvų, padangų būklę, oro kondicionieriaus veikimą.
Valytuvai pašalina vandenį, dulkes ir kitus nešvarumus nuo priekinio stiklo bei užtikrina gerą matomumą – tai saugaus eismo prielaida. Nepamirškite, kad valytuvų šluoteles reikia periodiškai keisti. Atlikti tyrimai rodo, kad Europoje vidutinis valytuvų tarnavimo laikas yra apie 2,6 metų. Nusidėvėję valytuvai ne tik prastai valo stiklą, bet yra ir viena iš priežasčių, kodėl pažeidžiami automobilio stiklai. Dauguma gamintojų rekomenduoja valytuvus keisti du kartus per metus, tai yra pavasarį ir rudenį. Nepalankiomis oro sąlygomis geras matomumas yra ypač svarbus, todėl rekomenduojame rinktis kokybiškus automobilių valytuvus. Kokybiški valytuvai pagaminti iš specialios gumos, tiksliai prisitaiko prie stiklo, nepalieka oro tarpų, atsparūs tiek didesniam karščiui, tiek šalčiui, bei valo tyliai ir nepriekaištingai.
Padangos turi tiesioginį sąlytį su kelio danga, nuo kurių priklauso transporto priemonės stabilumas. Lietaus vanduo veikia kaip pleištas tarp padangos ir kelio dangos paviršiaus, kuris mažina sukibimą. Toks reiškinys vadinamas akvaplanavimu ir gali būti itin pavojingas bei sukelti avarines situacijas kelyje. Todėl padangų vaidmuo išties labai svarbus. Tinkamas padangų protektoriaus gylis padeda išsklaidyti vandenį ir pagerina sukibimą su kelio paviršiumi. Ne mažiau svarbus ir padangų amžius. Padangos gaminamos iš įvairių medžiagų, gumos bei cheminių junginių turinčių savybių, kurios laikui bėgant kinta, dėl ko suprastėja padangų efektyvumas. Rekomenduojame rinktis žinomo gamintojo padangas, jos užtikrins puikią apsaugą nuo akvaplanavimo, trumpesnį stabdymo atstumą, gerą sukibimą su kelio danga.
Oro kondicionierius automobilyje skirtas ne tik karštoms vasaros dienoms, tačiau jis yra itin efektyvus ir lietingu oru, kai keičiantis temperatūrai ar esant drėgmei rasoja automobilio langai. Rasojantys langai blogina matomumą ir kelią pavojų ne tik vairuotojui, bet ir kitiems eismo dalyviams bei pėstiesiems. Svarbu pasirūpinti, kad oro kondicionierius tinkamai veiktų, nes jis greitai pašalina susikaupusią drėgmę nuo langų. Drėgmė automobilyje gali atsirasti ir dėl senai nekeisto salono oro filtro, užsikimšusių drenažo angų, dėl kurių vanduo patenka į saloną ar tiesiog permirkusių medžiaginių kilimėlių. Esant nuolatinei drėgmei automobilyje, atsiranda nemalonus kvapas, pelėsis.
Dažniausiai kalbant apie liūtį, minimas eismo saugumas, tačiau iš tikrųjų vanduo gali pažeisti ir automobilį. Kaip to išvengti ir kokios gali būti pasekmės?
Jei orų prognozė pranašauja audrą, pasirūpinkite tinkama automobilio apsauga – pastatykite jį garaže, požeminėje stovėjimo aikštelėje arba pasirinkite vietą atokiau nuo didelių medžių, reklaminių iškabų. Venkite ir įdubų, nes stipri liūtis gali apsemti automobilį.
Važiuoti apsemtu keliu smagu, bet giliame vandenyje nematyti kelio dangos, išauga rizika įvažiuoti į duobę ar šulinį be dangčio ir apgadinti ratus, važiuoklę ar kėbulą. Važiavimas keliu apsemtu vandeniu yra iššūkis ir automobilio apdailos detalėms ir apsaugoms: dėl didelio vandens svorio jos susiduria su krūviais, kuriems nėra pritaikytos. Važiuojant per vandenį rizikuojama pažeisti ir guolius, stabdžius, elektros instaliaciją ar net sugadinti variklį.
Hidrosmūgis yra kritinis variklio gedimas, kurį sukelia į jį patekęs vanduo. Vanduo į cilindrus patenka pro oro įsiurbimo angas, kai kurių automobilių jos yra visai žemai. Klaidinga manyti, jog jei vanduo neapsemia grotelių, važiuoti yra saugu. Dirbančio variklio cilindruose degalai yra suspaudžiami ir įvykus sprogimui, sudega, tačiau patekus vandeniui į cilindrą jie nesudega ir įvyksta hidrosmūgis. Pasekmės yra gana skaudžios, deformuota viršutinė variklio dalis, sulaužyti švaistikliai, pagrindinis velenas. Jei nėra galimybės pakeisti maršruto, o priešais yra apsemtas kelias, įvertinkite apsemto kelio ruožą ir vandens lygį. Jei vandens lygis viršija 30 cm, geriau nevažiuoti.
Privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas (TPVCA) nuostolius atlygina tik dėl jūsų kaltės nukentėjusiai pusei, tad bet kokie nuostoliai susiję su automobilio žala dėl liūties, audros ir pan., nebus atlyginti. Savanoriškas transporto priemonių draudimas (KASKO), jei šios rizikos įtrauktos į draudimo apsaugą, nuostolius atlygins. Tačiau turite imtis visų įmanomų veiksmų, kad užkirstumėtė kelią žalos atsiradimui. Pvz., jei automobiliu bandėte įveikti kelią apsemtą vandeniu, greičiausiai už šią avantiūrą draudimas žalos neatlygins. Bet jei ant automobilio užvirto medis ar automobilis buvo apgadintas stovintis, patirtą žalą draudimo bendrovė kompensuos. Jei jūsų automobilis bus apgadintas dėl krušos – viena dažniausių žalų vasarą – draudimas taip pat kompensuos nuostolius, patirtus už automobilio kėbulo remontą. Tad jei norite išvengti žalos, susijusios su neprognozuojamomis oro sąlygomis, verta pasirūpinti KASKO draudimu.
Pasirinkite saugų greitį, įvertinę visas aplinkybes. Laikykitės didesnio atstumo nuo priešais važiuojančio automobilio, nes jūsų stabdymo kelias esant šlapiai kelio dangai bus gerokai ilgesnis. Laikykite vairą abiejomis rankomis, nes staigus ir stiprus šoninis vėjas gali blaškyti automobilį.
Matomumas – įjunkite oro kondicionierių, kad išvengtumėte langų rasojimo. Įjunkite tiek priekinius, tiek galinius rūko žibintus – būsite geriau matomi kitiems eismo dalyviams. Jei oro salygos pasidarė tokios, kad vairuoti tampa nesaugu – sustokite ir įjunkite avarinį automobilio apšvietimą. Sustojimui pasirinkite saugią vietą: venkite medžių, įkalnių, nuokalnių ir posūkių. Visada sustokite gerai matomoje vietoje, kad būtumėte lengvai pastebimi kitiems eismo dalyviams.
Vairuodami venkite staigių manevrų ir staigaus stabdymo. Laikykitės atokiau nuo didelių transporto priemonių – jos išstumia itin didelį kiekį vandens. Važiuodami greitkeliu ir persirikiuodami, sumažinkite greitį, nes susikaupęs vanduo ant kelio dangos gali turėti įtakos judėjimo trajektorijai ir automobilis gali tapti nevaldomas.
Nesvarbu, kokiomis oro sąlygomis vairuojate, svarbiausia pasirinkti saugų greitį ir vairuoti techniškai tvarkingą automobilį. Saugios kelionės!